Musiqi iş yerində məhsuldarlığı artırır - Alimlərdən yeni TƏDQİQAT
Beynəlxalq tədqiqatçılar qrupu iş zamanı musiqi dinləyərkən insanın fərdi xüsusiyyətlərinin onun məhsuldarlığına necə təsir etdiyini müəyyən edib.
Sfera.az xəbər verir ki, bu barədə The Conversation portalı məlumat yayıb.
Yeni bir araşdırma müəyyən edib ki, musiqinin qavranılması və onun işdə məhsuldarlığa təsiri fərddən asılıdır. Ekstrovertlər musiqinin verdiyi əlavə stimuldan faydalanmağa meyllidirlər, introvertlər isə ifalarına mane olan həddən artıq yüklənmiş hiss edə bilərlər.
Alimlər deyirlər ki, musiqi yerinə yetirilən vəzifədən və seçilmiş janrdan asılı olaraq həm faydalı, həm də diqqəti yayındıra bilər. Bundan əlavə, musiqinin təsiri tapşırığın xarakterindən asılı olaraq dəyişir. Enerjili və canlandırıcı musiqiyə qulaq asdığınız zaman sadə və gündəlik işlər asanlaşır. Bununla belə, oxumaq və ya yazmaq kimi mürəkkəb koqnitiv tapşırıqlara gəldikdə, diqqəti yayındıran mətnlər və ya yüksək səslər bir maneə ola bilər.
Musiqinin tempi də eyni dərəcədə mühüm rol oynayır: yavaş və sakit melodiyalar diqqəti cəmləşdirməyə kömək edir, aqressiv musiqi isə diqqəti yayındıra bilər.
Alimlər əhvalınızı və diqqətinizi yaxşılaşdırmaq üçün işə başlamazdan əvvəl sevimli musiqinizi dinləməyi məsləhət görürlər. Onlar həmçinin ideal balansınızı tapmaq və musiqini məhsuldarlıq köməkçisinə çevirmək üçün müxtəlif janrlar və tapşırıqlarla sınaqdan keçirməyi tövsiyə edirlər.