Rusiya bankları yenidən SWIFT-ə qoşulacaq
Rusiya bankları SWIFT-ə qayıdacaq. Bu barədə razılaşma Moskva və Vaşinqton nümayəndələrinin Ər-Riyaddakı (Səudiyyə Ərəbistanı) görüşü zamanı əldə edilib.
Sfera.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Kremlin bəyanatında deyilir.
Bildirilib ki, əvvəlcə "Rosselxozbank", sonra isə kənd təsərrüfatı ixracında iştirak edən digər banklar üzərindən sanksiyalar götürüləcək. Rusiya yalnız bundan sonra Qara dənizdə gəmiçiliyin təhlükəsizliyini təmin etməyə razılaşıb.
Danışıqların nəticəsinə görə, Vaşinqton Moskvaya dünya kənd təsərrüfatı məhsulları və gübrə bazarına çıxışı bərpa etməyə, həmçinin limanlara çıxışı yaxşılaşdırmağa və dəniz sığortası xərclərini azaltmağa kömək edəcəyini bildirib.
"Mosbirja"da bu xəbərlərdən sonra gübrə istehsalı, kənd təsərrüfatı məhsulları və dəniz gəmiçiliyi sahəsində xidmətlər göstərən şirkətlərin səhmləri kəskin şəkildə artıb. Dünya gübrə istehsalçılarının səhmləri isə bu xəbərlərin fonunda ucuzlaşıb.
Bəyanatın dərc edilməsindən sonra Nyu-York Fond Birjasında Şimali Amerikanın "Mosaic" və "CF Industries" şirkətlərinin səhmlərinin dəyərləri müvafiq olaraq 3.6% və 3.7%, Kanadanın "Nutrien" şirkətinin səhmləri isə 4%-dən çox ucuzlaşıb. Almaniyanın kalium gübrəsi istehsalçısı "K+S" şirkətinin səhmləri də təxminən 5% ucuzlaşıb.