Bu ölkə Rusiya səfirliyinin üç əməkdaşını arzuolunmaz şəxs siyahısına saldı
Moldova Xarici İşlər Nazirliyi Rusiya səfirliyinin üç əməkdaşını “persona non grata”, yəni arzuolunmaz şəxs kimi tanıyıb.
Sfera.az xəbər verir ki, bununla bağlı Rusiya səfiri Oleq Ozerova nota təqdim edilib. Məlumata görə, ölkə hakimiyyətinin qərarı “Moldova Respublikasında diplomatik statusla bir araya sığmayan fəaliyyətin açıq sübutlarına” əsaslanır.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi isə bildirib ki, Rusiya tərəfi Kişinyovun Rusiya səfirliyinin əməkdaşlarını persona non-qrata elan etmək qərarına cavab verəcək. Öz növbəsində, Rusiya nümayəndəsi Moldova tərəfinin ittihamlarını “əsassız və əsassız” adlandırıb.
O, Kişinyovu "təxribatçı zənnlərdən çəkinməyə və Moldova və Rusiya xalqlarının fundamental maraqlarına uyğun gələn ikitərəfli münasibətlərin bütün kompleksi üzrə praqmatik dialoqa qayıtmağa" çağırıb.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Moldovanın Təhlükəsizlik və Kəşfiyyat Xidmətinin direktoru Aleksandru Musteata keçirdiyi brifinqdə bildirib ki, Rusiya səfirliyi “Qələbə” siyasi blokunun deputatı Aleksandr Nesterovskiyə ədalətdən yayınmağa kömək edib. Onun sözlərinə görə, Nesterovskinin hökmünün çıxarılmasından bir gün əvvəl müxalifət fəalı diplomatik missiyanın binasına buraxılıb və ertəsi gün o, diplomatik nömrəli avtomobillə Dnestryanıya aparılıb.