Tramp müəllimlərə qarşı yeni addım atdı: Təhsil fondlarını azaltmaq istəyir
Tramp administrasiyası, çərşənbə günü Ali Məhkəmədən, ABŞ Təhsil Nazirliyinin müəllim hazırlığı üçün ayrılan yüz milyonlarla dollar məbləğindəki fondları kəsməsini tələb edib.
Sfera.az “Haber Türk”ə istinadən xəbər verir ki, bu tələblə əlaqədar olaraq, Boston mərkəzli ABŞ Dairə Hakimi Myong Jounun 10 mart tarixində çıxardığı qərar ləğv edilməlidir. Hakim, Təhsil Nazirliyinin iki federal proqram vasitəsilə müəllimləri hazırlamaq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün verilən qrantları geri almağı tələb edib. Ali Məhkəmə ştatlara bu məsələyə cümə gününə qədər cavab verməyi tapşırıb.
Bir sıra ştatlar, o cümlədən Kaliforniya, Kolorado, İllinoys, Massaçusets, Nyu Cersi, Nyu York və Viskonsin, Təhsil Nazirliyini, Konqresin kənd yerlərində və yetərincə xidmət göstərilməyən bölgələrdə kritik müəllim çatışmazlığına qarşı həll kimi nəzərdə tutduğu qrantları qanunsuz şəkildə kəsməkdə ittiham edir.
Trampın administrasiyası, DEI (Müxtəliflik, Bərabərlik və İnklüzivlik) proqramlarına qarşı mübarizə aparır və bu səbəbdən 600 milyon dollarlıq müəllim hazırlığı fondunu kəsdiyini elan edib. Bu proqramların bərabərsizlik və ayrı-seçkiliyi düzəltmək məqsədini daşıdığı iddia edilsə də, Trampın tərəfdarları bu proqramları tənqid edirlər.
Təhsil Nazirliyinin ləğv edilməsi ilə bağlı Tramp, bir fərman imzalayaraq bu addımı atmağa başlayıb, lakin Nazirliyin tamamilə ləğv edilməsi üçün Konqresin hərəkətə keçməsi lazım olacaq.