Qadınlardakı gizli xəstəlik - Vaxtında aşkarlanmazsa...
İnsan orqanizmini təhdid edən bəzi xəstəliklər cinsiyyətə və yaş qrupuna görə həm daha tez-tez müşahidə olunur, həm də daha ciddi nəticələrə səbəb olur.
Sfera.az “En son haber” saytına istinadən xəbər verir ki, bu xəstəliklərdən biri də hipertiroididir – tiroit vəzinin normadan artıq hormon ifraz etməsi ilə yaranan bir pozuntu.
Mütəxəssislərin fikrincə, hipertiroidi xüsusilə gənc yaşlı qadınlarda daha çox qeydə alınır və ciddi sağlamlıq problemlərinə yol aça bilər. Xəstəlik zamanı tiroit vəzindən ifraz olunan T3 və T4 hormonlarının (tiroit hormonları) səviyyəsi qanda yüksəlir və bu da hipertiroidi klinik mənzərəsini yaradır.
Vaxtında diaqnoz və düzgün müalicə ilə hipertiroidi nəzarət altına alına bilər. Lakin xəstəlik uzun müddət aşkarlanmazsa, ürək-damar sistemi, sinir sistemi və ümumi metabolik tarazlığa ciddi zərər verə bilər. Bu səbəbdən, xüsusilə qadınların tiroit sağlamlığına diqqət etməsi və mütəmadi tibbi müayinələrdən keçməsi vacib hesab olunur.