Bu üsulla iflic xəstələrinin hərəkəti bərpa olundu
Yaponiyanın Keio Universitetinin alimləri onurğa beyninin zədələnməsi nəticəsində iflic olan xəstələrin hərəkətliliyini yaxşılaşdırıblar. Yeni müalicə üsulu zədələnmiş toxumaların bərpasına kömək edən xüsusi iPS hüceyrələrinin tətbiqinə əsaslanır.
Sfera.az publika.az-a istinadən xəbər verir ki, nəticələr "Nature" jurnalında dərc olunub.
Metod yetkin insan hüceyrələrindən (dəri və ya qan kimi) əldə edilən və sinir hüceyrələrinə çevrilə biləcək şəkildə yenidən proqramlaşdırılan induksiya edilmiş pluripotent kök hüceyrələrin (iPS hüceyrələri) istifadəsinə əsaslanır.
Təcrübədə, müalicənin başlamasına iki-dörd həftə qalmış onurğa beyni zədələnmiş 60 yaşdan yuxarı dörd kişiyə iki milyon iPS hüceyrəsi yeridilib. Nəticələr ümidverici olub: əvvəllər tamamilə iflic olmuş xəstə ayağa qalxa bilib və yerimə qabiliyyətini bərpa etməyə yönəlmiş reabilitasiya kursuna başlayıb. Digər iştirakçı isə qollarını və ayaqlarını hərəkət etdirib.
Alimlər funksiyaların bərpası ehtimalının təxminən 50% olduğunu qeyd edirlər. Hüceyrələri qəbul etdikdən sonra bir il ərzində xəstələr heç bir ciddi yan təsir göstərməyiblər.
Yeni yanaşmanın fərqləndirici xüsusiyyəti onun əvvəllər istifadə edilən kök hüceyrələrlə (məsələn, embrion və ya hüceyrələr) ilə müqayisədə səmərəliliyinin artırılmasıdır. Onlara əsaslanan terapiya qeyri-sabit nəticələr göstərib, iPS hüceyrələri isə böyük potensial nümayiş etdirib.
Eyni zamanda, tədqiqatçılar xəbərdarlıq edirlər ki, iflicin tam hüquqlu müalicəsi haqqında danışmaq hələ tezdir. Hər bir onurğa beyni zədəsi unikaldır və müxtəlif növ zədələrdə iPS hüceyrələrinin effektivliyi hələ də öyrənilməlidir. Bununla belə, mütəxəssislər əmindirlər ki, bu texnologiya ilə bağlı gələcək tədqiqatlar həm də digər toxuma zədələrinin, məsələn, bağların qırılması və ya tor qişasının zədələnməsinin müalicəsində istifadə etməyə imkan verəcək.