“Qarşılıqlı güzəştlər olmalıdır” – Keçmiş XİN rəhbəri Ermənistanın hava məkanımızdan istifadəsi haqda
Xəbər verdiyimiz kimi, ötən gündən "Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) Bakı-Naxçıvan reyslərinin yerinə yetirilməsi üçün Ermənistanın hava məkanından istifadə etməyə başlayıb. Aydın məsələdir ki, bununla həm də Ermənistana məxsus təyyarələr Azərbaycan hava məkanından istifadə edə biləcək.
Maraqlıdır, indiki halda Ermənistan təyyarələrinin Azərbaycan hava məkanından istifadə etməsi ölkəmiz üçün təhlükə yarada bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Sfera.az-a danışan Azərbaycanın sabiq xarici işlər naziri Tofiq Zülfüqarov Ermənistan təyarələrinin Azərbaycan hava məkanından istifadə etməsinin normal bir hal olduğunu deyib:
"Burada qeyri-adi heç nə yoxdur. Əgər biz istəyiriksə regionda sülh olsun, Ermənistanla münaqişə bitsin, qarşılıqlı şəkildə güzəştlərə nail olmalıyıq. Təbii ki, bəzi məsələlər var ki, onlarda güzəştə gedə bilmərik. Lakin büsbütün maksimalist olmaq da doğru deyil.
Düşünürəm, bu bizim ictimaiyyətdə də müsbət qarşılanacaq. Əlbəttə, təhlükəsizlik baxımından bəzi insanların narahat olması normaldır. Lakin bu məsələlərin də artıq həll edildiyini düşünürəm. Məsələ ondadır ki, Ermənistan və Azərbaycanın qarşılıqlı hava məkanından istifadə etməsi təcrübəsi əvvələr olub. Atəşkəs dövründə də bənzər şəkildə uçuşlar gerçəkləşib. Yəni belə bir təcrübə var. Narahatlığa əsas görmürəm".