Marin Le Pen 4 illik həbs edildi
Paris məhkəməsinin parlament köməkçilərinin işi üzrə çıxardığı qərara əsasən, Milli Rallinin parlament fraksiyasının rəhbəri Marin Le Pen dörd il həbs və beş il müddətinə seçki hüquqlarını dərhal itirmək cəzasına məhkum edilib.
Sfera.az bildirir ki, hökmə əsasən, Le Pen dörd ildən ikisində elektron qolbaq taxmalı olacaq.
O, həmçinin 100 000 avro cərimə ödəməyə məcbur edilib.
Məlumata görə, dərhal vəzifə tutmaq hüququndan məhrum edildiyinə görə, Le Pen 2027-ci ildə Fransada keçiriləcək prezident seçkilərində iştirak edə bilməyəcək.
Qeyd edək ki, Le Pen Avropa Parlamentində köməkçilərin işə götürülməsi üçün nəzərdə tutulan vəsaiti mənimsəməkdə təqsirli bilinib.
Bundan əlavə, məhkəmə səkkiz qanunvericini və 12 deputat köməkçisini mühakimə edib və cəlb olunmuş vəsaitin ümumi məbləği 4 milyon avro təşkil edib.
Xatırladaq ki, mənimsəmə ilə bağlı təhqiqat 2014-cü ildə Avropa Fırıldaqlarla Mübarizə Ofisi (OLAF) Le Pendən 339 000 avro məbləğində vəsaitin geri qaytarılmasını tələb edəndə başlayıb. Siyasətçi hələ də partiyasında işlədikləri müddətdə ofisinin rəhbəri Ketrin Qrizez və mühafizəçisi Thierry Legierin maaşlarını ödəmək üçün Avropa Parlamentinin vəsaitlərindən istifadə etməkdə ittiham olunurdu. İstintaqın məlumatına görə, Le Pen Avropa Parlamentində mövcud olmayan köməkçilərə maaş vermək adı altında Aİ vəsaitlərinin mənimsənildiyi maliyyə sxemini təşkil edib.
Milli Mitinqin parlamentdəki fraksiyasının rəhbəri məhkəmə prosesində ittihamları qəti şəkildə rədd edib. Le Pen prokurorun tələblərinin partiyanı dağıtmaq cəhdi olduğunu bildirib.